ÚČAST NWT o.s. NA JINÝCH AKCÍCH

POCTA KONÍM PLZEŇ 2017

 

 

TŘETÍ ROČNÍK KOŇSKÉ SHOW V PLZNI 2017

 

 

Program bude tematicky směřován na legendární bitvu Generála Custera aneb „jak to doopravdy bylo u Litlle Bighornu“. V průběhu nedělního odpoledne si připomeneme kulturní život – tradice této doby, uvidíme komentované ukázky výcviku k oní z doby osidlování divokého západu, ze života indiánů, kovbojů…. – jednotlivá vystoupení budou vzájemně provázána a vyvrcholí bitvou generála Custera. Součástí jsou dobové stánky, indiánská vesnice apod. Programem nás bude provázet Josef Laufer a Ing. Lenka Gotthardová. Mezi účinkujícími mimo jiné přivítáme i Václava Vydru a Mariana Rodena se svými čtyřnohými kamarády, z Německa přijedou Leo Holcknecht – světový šampion v trikovém lasování, Miloslav Simandl jako zaříkavač koní….  Program je určen pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost.

 

Koně a Plzeň 2017 - Pocta koním aneb Jak to bylo u Little Bighornu

                                 - jedno odpoledne, jeden příběh a desítky koní
 
uvádí: Josef Laufer a Lenka Gotthardová

 

účinkující: Václav Vydra jako generál Custer
                   Marian Roden a Andalůský hřebec
                   Black Leo Holcknecht - světový šampion v trikovém lasování
                   Miloslav Simandl - zaříkávač koní
                   Indián Cody a Appaloosa
                   Filip Minařík jako Vinetou
                   Terra Historia a western, kaskadérské ukázky
                   ukázky ze života indiánů, kovbojů
                   pro děti - počítací kůň p. Doubka...
 
Celý program je koncipován jako příběh dle skutečné události. Návštěvníci se stanou součástí programu - okénko do života původních obyvatel Ameriky - jak žili indiáni před příchodem bílých tváří, divoký západ jak jej známe, ukázka vojenského výcviku a jízdy zručnosti, potyčka Indiáni , bílé tváře v bitě u Little Boghornu v čele s generálem Custerem.

Místem konání je sportovní areál  Škodaland v Plzni, dne 21.5.2017, začátek ve 13 hodin.
 

Srdečně zve za organizátory

Irena Eretová 

FB Jezdecký klub Aris

www.jkaris.cz

 

Místem konání je sportovní areál  Škodaland v Plzni, dne 21.5.2017, začátek ve 13 hodin.

 

 

 
Bitva u Little Big Horn 
 
( zdroj wikipedie )
 
byla střetnutím mezi armádou USA a válečníky indiánských kmenů Lakotů, severních Šajenů a Arapahů, která se odehrála dne 25. června 1876 v Montaně v USA.
Bylo to krátce po tom, co USA získaly na Mexiku území na západě Severní Ameriky. Brzy zde vyrostla města, ale s tím se objevil problém. USA chtěly postavit železnice k těmto novým osadám, ale mezi osady a východ světadílu se vklínila rezervace přidělená Indiánům na věčné časy a ta by musela být objížděna dlouhou oklikou vedoucí jižním směrem. Navíc bylo na území Siouxů nalezeno zlato. Tím byl nad Siouxy vyhlášen konečný ortel. Smlouva se Siouxy šla stranou. Zlato bylo důležitější. Indiáni se o tom dozvěděli a schopný šaman Sedící býk sjednotil několik kmenů Siouxů. Rozhodl se postavit na odpor a ne být zaháněn do stále menších a menších rezervací.
Z generálního štábu ve Washingtonu vyslali generály Terryho, Gibbona a Crooka, aby indiány porazili. Generálové indiány podceňovali. Dostali totiž z Washingtonu zprávy, že povstalců je nanejvýš dva tisíce. Generál Terry se setkal s generálem Gibbonem západně od Little Big Hornu. Crook narazil na Siouxy u Bighornu. Crook Indiány odrazil, ale měl příliš velké ztráty na to, aby mohl v boji pokračovat, a proto se stáhl zpět. Terry a Gibbon čekali na Crooka, ale když nedorazil, vyslali na průzkum sedmou kavalérii pod vedením podplukovníka George Armstronga Custera (někdy se u něj setkáme s titulováním generál, protože za americké občanské války zastával dočasně pozici generála milice). Custer hrdě odmítl nabídku generála Terryho, že mu bude přiděleno ještě 300 mužů vyzbrojených 10 kusy předchůdců dnešních kulometů. Custer se vydal k Little Big Hornu . V jedné indiánské vesnici bezhlavě napadl pokojnou indiánskou slavnost , ale tím na sebe upozornil a indiáni proti němu poslali jen menší skupinu bojovníků . 
Zanedlouho po této události však jeho zvědové narazili na Indiány. Custer zřejmě pod vlivem minulé události a vidinou snadného vítězství ani nevyčkal na zprávy svých zvědů a tak nemohl pořádně vyhodnotit skutečný stav indiánské skupiny o které měl jen kusé informace . Domníval se zřejmě, že se jedná opět o menší skupinu indiánů se kterou si opět lehce poradí . Avšak jeho zvědové se pomalu vraceli a podávali hlášení o tom , že indiánů je daleko víc než byly původní informace . Cluster však už vydal rozkazy a nemínil je měnit . Custer rozdělil svou armádu na tři části, chtěl v menším provést to, co chystali generálové. Custer ale nestihl dokončit obklíčení, Indiáni už 7. kavalérii napadli. První se s indiány střetl major Marcus Reno, chvíli držel své postavení, ale poté byl donucen se stáhnout na kopec za své postavení. Indiáni útočili pod vedením náčelníka Oglalů Splašeného koně a náčelníka Hunkpapů Žluče. Střetnutí se pasivně zúčastnil rovněž duchovní vůdce Lakotů Sedící býk Indiáni odjeli od Rena pryč a zamířili k ostatním skupinám. Custer byl překvapen indiánským útokem, považoval Indiány za méněcenné protivníky, které se svou kavalérií snadno smete, ale nyní byla jeho skupina zničena. Bitva skončila katastrofální porážkou Custerových oddílů. Jde o jedno z nejznámějších a nejkrvavějších střetnutí mezi indiány a bělochy, které bylo zvěčněno v řadě literárních děl, byť jeho reálný význam nebyl příliš velký. Z Custerových skupin přežila pouze ta Renova, kterou z nepřátelského území vysvobodil Terry. Terrymu již zřejmě došlo, že Crook byl poražen a proto se s Gibbonem vrátili. Siouxům vítězství moc nepomohlo, jelikož generálové se vrátili s posilami a Siouxy porazili. Podplukovník Custer byl oslavován jako hrdina, což si vždycky přál, i když podle většiny historiků udělal zásadní omyly, jako rozdělení armády na tři části, vyvraždění indiánské slavnosti a odmítnutí posil. Jediný, kdo z Custerova oddílu bitvu přežil, byl kůň Komanč, který se později stal doživotním čestným členem nové 7. kavalerie a podle zvláštního rozkazu ho nikdo nesměl osedlat nebo na něm dokonce jezdit.
 
 
 
 
Děkujeme Všem, kteří nám dodávají fota a videa k prezentaci na těchto stránkách...

aktualizováno: 08.07.2021 15:03:27
Kopírování je povoleno pouze pro soukromé využití, nikoliv pro obohacení a tvorbu zisku. Copyright © NORTH WESTERN TERRITORY 2011-2014